„Sąsiady”- XI Trzebiatowskie Spotkania Kultur            

25-28 czerwca 2008r.


Sąsiady, Nachbarn, Susidy 2008

  Już po raz XI  na pałacowym dziedzińcu rozgościły się Trzebiatowskie Spotkania Kultur „Sąsiady”.  Polacy, Niemcy i Ukraińcy wspólnie świętowali i pokazali, że historia i kultura nie dzielą, lecz łącza narody.

Organizatorem imprezy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury, 
a współorganizatorem  Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Trzebiatowie, Związek Ukraińców w Polsce Koło w Trzebiatowie, Starostwo Powiatowe w Gryficach oraz Powiatowe Centrum Marketingu Rozwoju Gospodarczego i Integracji Europejskiej.

Patronat honorowy objęli :Konsul Honorowy Ukrainy Pan Henryk Kołodziej i Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec Pan Bartłomiej Sochański.

Patronat medialny: Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński, TVP Szczecin, Radio VOX Gryfice, Telewizja Telsat Gryfice.

Trzebiatowskie Spotkania Kultur wspierane są przez: Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej 
w Warszawie. „Nachbarn“ 11. Kulturenbegegnung in Trzebiatów wurde von der Stinftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit gefördert.

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 Od środy dziedziniec pałacu tętnił życiem, trwały warsztaty rękodzieła artystycznego: rzeźbiarskie, ceramiczne, decoupage, sztuki dekoracyjnej (skóra). Powstały przepiękne pamiątki i ozdoby.

W dniu 27 czerwca w Kaplicy Świętej Gertrudy odbyło się Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne, 
z udziałem Proboszcza Parafii Grecko-katolickiej księdza Bohdana Feciucha, Proboszcza Parafii pw. M.N.M.P w Trzebiatowie księdza Andrzeja Dowala, oraz Proboszcza Parafii Prawosławnej księdza Andrzeja Demczuka, oraz wiernych czterech wyznań.

Trzebiatowski Dzień Sąsiada - 28 czerwca - rozpoczął się paradą zespołów folklorystycznych i folkowych. Uroczystego otwarcia „Sąsiadów” dokonała dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Korek, Bartłomiej Sochański i Henryk Kołodziej, oraz Pan Wasyl Bilo ze Związku Ukraińców w Polsce Koło 
w Trzebiatowie i Jadwiga Hołoszyc z Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej 
w Trzebiatowie.

  A potem, pomimo deszczu, zabawa trwała do późnych godzin nocnych w rytm muzyki folklorystycznej, folkowej a nawet rockowej. Muzyka, folklor jest składową dziejów regionu, dlatego tak istotne wydaje się popularyzowanie tych wartości wśród ludności. Nie jest wyolbrzymione stwierdzenie, iż członkowie zespołów są wielkimi miłośnikami ludowości wiejskiej, piosenki folklorystycznej. Swoją pasją i zaangażowaniem zaszczepiają w słuchaczach miłość do tego typu twórczości.

Wśród zespołów: ”KUKUŁECZKA”- zespół powstały przy Urzędzie Gminy Brojce, którego kierownikiem jest Pan Roman Lis. Reprezentują powiat gryficki, na wielu imprezach folklorystycznych m.in. w Barzkowicach, Pyrzycach, Gryficach. „CZERWONA RÓŻA”- zespół działający przy Urzędzie Gminy w Karnicach. Głównym inicjatorem - twórcą zespołu jest Pani Raisa Limanowska. Śpiewany repertuar obejmuje piosenki ludowe pochodzące z różnych regionów nie tylko Polski, ale również i Europy. Są to zarówno piosenki tradycyjne jak
 i nowopowstałe, komponowane przez artystów "Czerwonej Róży". Występ ”Czerwonej Róży” zawsze uświetnia imprezy organizowane w pobliskich miastach (Gryfice, Trzebiatów, Płoty, Kamień Pomorski). Zespół gościnnie występuje również w Policach, Lipinach, Barzkowicach. Podczas „Sąsiadów” gościliśmy DEVILS OF MUSIC z Wandlitz. Orkiestra powstała w 1999 roku. Koncertowali m.in.  w pałacu Friedrichstadt w Berlinie, podczas spotkań przyjaźni  Wandlitz z jego miastami partnerskimi  Trzebiatowem  i La Ferriere we Francji, uczestniczyli w  orkiestrowych spotkaniach  w Berlinie. Na swoim koncie mają również Koncerty w Basdorf i Eberswalde. Wykonali nie tylko utwory ludowe ale również wiele standardów, w tym utwory polskie.

Zespół Ludowy "TRZEBIATOWIACY" powstał w 1999r. Inicjatorem jego powołania była dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury pani Renata Korek. Członkowie zespołu mięli na sercu promocję naszej gminy i niesienie radości swoimi występami wszystkim, dla których jest bliska polska muzyka ludowa. Zespół przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury działał do września 2005r. Obecnie zespół występuje w strojach białobockich. Białoboki to dawna wieś położona na północ od Trzebiatowa, która w 1937r. została włączona do miasta. ”Trzebiatowiacy” w prezencie dla przyjaciół z Niemiec wykonali niemiecką piosenkę „Rosamunde”.

Zespół METEŁYCA -  grupa taneczna powstała  na przełomie 1978/79 roku. Kierownikiem artystycznym zespołu złożonego z 6 par  szczecińskich studentów i uczniów szkoły średniej została Zenona Dumka. Kolejno z zespołem do 1991 roku pracowali: Andrusienko i Andrzej Putko. W 1991 roku zespół zaprzestał działanie. Przerwa trwała 8 lat . W październiku 1999 roku grupa studentów wznowiła pracę zespołu i jako szesnastoosobowa grupa rozpoczęła pracę pod kierunkiem pana Drozda. Pierwszy koncert nowej METEŁYCY odbył się z okazji Szewczeńskiego Święta w Białym Borze w kwietniu 2000 roku. Kolejne koncerty to między innymi DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ  w Szczecinie, FESTIWAL KULTURY UKRAIŃSKIEJ  w Sopocie, FESTIWAL SERCE NARODU  w Pradze, PYRZYCKIE SPOTKANI A Z FOLKLOREM, a także  występy w Stargardzie Szczecińskim i Trzebiatowie. Na dzień dzisiejszy zespół liczy 27 osób ze Szczecina, Warszawy i Koszalina. W swoim programie mają ; Hopaka , tańce huculskie, bukowińskie.

Zespół „OPŁOTKI” to wielopokoleniowa grupa , zajmująca się muzyką ludową, biesiadną. Bierze udział w wielu przeglądach zespołów folklorystycznych, m.in. w Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem, gdzie zostali nagrodzeni, w Lipianach, a także za granicą.

Zespół BALKAN SEVDAH wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Albania, Turcja, Serbia i Kosowo). W  repertuarze znajdują się zarówno nastrojowe sevdalinki - miłosne pieśni z Bośni, jak i żywiołowe i energetyczne utwory wywodzące się z kultury cyganów z Serbii i Macedonii. Pomiędzy tymi skrajnymi nastrojami znajduje się serce ich  muzyki - Pirin. Pieśni z tego regionu, niezwykle charakterystyczne, wielogłosowe z nietypowymi współbrzmieniami są dla nas stałym źródłem inspiracji. Rytmika i melodyka, a także surowość oryginalnych wykonań pozwalają na różnorodne interpretacje tradycyjnych tematów. Dzięki temu folklor ten może stać się bardziej przystępny nie tracąc przy tym swoich charakterystycznych cech. Zespół BERKUT - Folk-rockowa grupa   powstała w 2004 w Olsztynie.  Nazwa grupy pochodzi od nazwy orła, który zamieszkuje góry Karpaty. Od początku istnienia zespół wypracował sobie renomę wśród wielbicieli muzyki folkowej.

Berkut to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej i rozpoznawanych zespołów ukraińskich na Polskiej scenie folkowej, oraz poza jej granicami. W 2006 roku grupa zagrała koncerty na Ukrainie, podczas obchodów 750-lecia miasta Lwowa u boku takich gwiazd jak Bregovic, Ingrid, Mandry, Rusłana. Rok 2007 przyniósł kolejne pasmo sukcesów i koncertów w kraju jak i za jego granicami. W 2008 roku grupa planuje nagranie kolejnego albumu.

 Towarzyszyło nam wiele innych atrakcji.. W Ogrodach Pałacowych trwał Jarmark Trzebiatowski. Święto Kwitnących Lip- prezentacja miodu pomorskiego i wyrobów z wosku pszczelego przez Miejsko- Gminne Koło Pszczelarzy w Trzebiatowie. Uczyliśmy się  tańca pomorskiego pod kierunkiem Pani Ewy Grieger. Trwały pokazy starych rzemiosł, w tym prezentacja zagrody chłopskiej z Gosławia, pod kierunkiem Pana Roberta Szymanowskiego, gdzie oprócz pokazu budownictwa ryglowego, warsztatu tkackiego, można było skosztować  przepysznych potraw. Stoiska rękodzielnicze prezentowały prace powstałe podczas warsztatów zorganizowanych dla wszystkich chętnych, którzy chcieli  poznać tajniki tworzenia małych arcydzieł z gliny, drewna, skóry. A nasi przyjaciele z Niemiec Förderverein Volkunst - und Kulturzentrum e.V. – Schatzhünter prowadzili warsztaty rękodzieła, koronkę klockową, dekorowanie drewna i…. malowali dzieciom ciekawe wzorki na buziach.   Wyeksponowana była wystawa prac malarza ludowego  Michała Iwanickiego z Górzycy. W  Izbie Regionalnej „Nasz Dom” gromadzącej zbiory etnograficzne polskie, niemieckie i ukraińskie wystawione zostały hafty Pani Barbary Nowackiej.

W Galerii Feininger otworzyliśmy uroczyście Wystawę witraży przygotowaną we współpracy z Akademią Umiejętności TRADYCJA .A w Czytelni Pan Zygmunt Karg ze Stargardu prezentuje swoją kolekcję modeli pojazdów zaprzęgowych takich jak: bryczki, dorożki, karety, kariolki, gigi, dyliżanse pocztowe oraz konne wozy strażackie, m.in.trzebiatowskiej straży pożarnej.

W holu głównym prezentowana jest wystawa fotograficzna Mateusza Grzegorza Matysiaka poświęcona zespołowi  „Mazowsze”.

Nie zabrakło także strawy, nie tylko duchowej- ugotowana była  Sąsiedzka  Zupa- tym razem był to eintopf, czyli zupa jednogarnkowa, wędzona aromatyczna kiełbasa, oczywiście.. sąsiedzka -Pana Patry. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury częstowało przepysznym chlebem ze smalcem, który znany jest już w całej okolicy  i ogórkami małosolnymi.

   Rozstrzygnięto  konkurs  kulinarny „Potrawa Sąsiada”, w którym przyznano: I miejsce Pani Stefania Patra- hołasze, II miejsce –Pani Stanisława Kuska- łazanki , III- Państwo Grażyna i Krzysztof Bodnar-dorsz w ananasach.

Wyróżniono Panią Grażynę Bodnar, Pana Krzysztofa Bodnar (śledź po japońsku, dorsz po japońsku,), Pania Stanisławę Patra ( gołąbki z tartych ziemniaków), Pana Jarosława Krawczyka (pierogi litewskie w sosie), Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Mniejszości Niemieckiej (pulpety), Panią Teresę Ładyżyńską (młode ziemniaki zapiekane ze skwarkami, cebulką i białym serem), Katarzynę Rychter ( ziemniaki faszerowane), Panią Marię (carpaccio), Kamila Poniatowskiego (deser owocowy).

 Trzebiatowski Ośrodek Kultury  dziękuje Policji i Straży Pożarnej za czuwanie nad bezpiecznym przemarszem parady zespołów folklorystycznych. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji XI Trzebiatowskiego Spotkania Kultur gorąco  dziękujemy.   

Tr zebiatowskie Towarzystwo Kultury serdecznie dziękuje Panu Romanowi Bereżańskiemu – Piekarnia- Cukiernia oraz Państwu Annie i Waldemarowi Jaroszewiczom – Sklep mięsny.


Patronat medialny  

„Sąsiady”- XI Trzebiatowskie Spotkania Kultur  wspierane są przez Fundację Współpracy Polsko -Niemieckiej.

"Nachbarn"11. Kulturenbegegnung in Trzebiatów  wurde von der Stinftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit gefördert.

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Zachodniopomorskiego .